راهنمای انتخاب فلومتر
25 دی

انواع فلومترها


فلومتر الکترومغناطیسی

در این نوع فلومتر از روش ایجاد میدان مغناطیسی و قطع میدان توسط سیال و اندازه گیری میزان ولتاژ القا شده مطابق قانون فارادی استفاده شده است. اولین رکن و آیتم مهم جهت انتخاب این فلومتر آن می باشد که سیال بایستی دارای خاصیت هدایت الکتریکی باشد مثلاً آب آشامیدنی، فاضلاب انواع اسیدها، مواد قلیایی، دوغاب و ... با این روش قابل سنجش می باشند.

از دیگر مزیت های این نوع فلومتر به تکرار پذیری بالای دستگاه و پایداری شبکه اندازه گیری می توان اشاره نمود. از معایب دیگر این روش اندازه گیری نیاز به کالیبراسیون دوره ای و رسوب گیری روی الکترودها می باشد.

در سایز بالای mm 400 از لحاظ قیمت این فلومترها مقرون به صرفه نمی باشند و روش های دیگر پیشنهاد می گردند.

در صنایع معدنی تنها روش اندازه گیری فلوی دوغاب خورنده و مخلوط شن و آب، روش اندازه گیری مغناطیسی می باشد. در شکل زیر نمونه ای از این فلومتر را می توانید مشاهده نمایید.

فلومتر الکترومغناطیسی


فلومتر تفاضلی یا دیفرانسیلی

در این روش اندازه گیری با استفاده از افت فشار ایجاد شده در لوله و محاسبه آن جهت اندازه گیری فلو استفاده می شود این روش، روشی پر کاربرد در صنایع جهت اندازه گیری جریان می باشد این روش اندازه گیری مناسب جهت اندازه گیری فلوی اکثر مایعات، گازها و بخارها می باشد.

از معایب این روش مناسب نبودن برای فلوهای بسیار پایین با افت فشار بسیار پایین می باشد به عبارتی فلومتر فشار تفاضلی روشی مناسب جهت اندازه گبری سیالات با افت فشار پایین نمی باشد.


فلومتر تفاضلی یا دیفرانسیلی


فلومتر کوریولیس

در این روش اندازه گیری از شتاب کوریولیس جهت اندازه گیری استفاده می گردد. در این روش از دو لوله اندازه گیری استفاده شده است که توسط یک تحریک کننده به نوسان در می آیند. هنگام عبور فلو از داخل لوله، بدلیل وجود اینرسی، حرکت پیچشی هم به نوسان اولیه اضافه می شود، دو عدد سنسور موجود در فلومتر تغییر نوسان را به عنوان اختلاف فاز ایجاد شده اندازه می گیرند. اختلاف فاز ایجاد شده رابطه مستقیم با فلوی جرمی سیال عبوری دارد.

علاوه بر آن با استفاده از فرکانسی که در لوله ارتعاش شده ایجاد می شود و اندازه گیری آن، چگالی سیال نیز اندازه گیری می شود از تفاوت این روش اندازه گیری با سایر روش ها، اندازه گیری مستقیم دبی جرمی سیال می باشد

این نوع فلومتر دارای دقت فوف العاده بالا، دارای حداقل نوسان و تنها روش جهت اندازه گیری فلو برای ایستگاه های حساس و نیاز دقت بسیار بالا می باشند.

از معایب این دستگاه به قیمت بالای آن نسبت به سایر روش ها می باشد.

فلومتر کوریولیسی


فلومتر التراسونیک

در این نوع فلومترها از انتشار امواج التراسونیک در داخل لوله استفاده می شود. روش اندازه گیری به این صورت می باشد که امواج التراسونیک در داخل لوله انتشار و دریافت می شود. Delta T (بازه زمانی) مدت زمان عبور و دریافت با جریان عبوری رابطه عکس دارد. بنابراین با اندازه گیری Delta T مطابق رابطه ریاضی مطروحه فلوی عبوری بدست می آید.

دقت کاری این نوع فلومتر %1± می باشد. این نوع فلومترها بدلیل آنکه نیازی به قطع شبکه نیست و سنسورها از روی لوله نصب می گردد برای ایستگاه هایی که امکان قطع شبکه وجود ندارد گزینه مطلوبی می باشد. فلومترهای التراسونیک برای رنج سایزهای بالای لوله روشی مقرون به صرفه می باشد.

از محدودیت های این روش اندازه گیری خالص بودن سیال عبوری می باشد یا به عبارتی فلومترهای التراسونیک روشی مناسب جهت اندازه گیری سیالات دارای ناخالصی نمی باشد.

در روش اندازه گیری دبی سنج التراسونیک بایستی محل نصب بدون اغتشاش و تلاتم انتخاب گردد پر بودن لوله نیز از عوامل تأثیر گذار در این روش می باشد.

از مزیت های دیگر این فلومتر محدود نمودن سنسورها به سایز خاص بوده و یک جفت سنسور رنج وسیعی از سایز لوله را پوشش می دهد. پس نیاز به تعمیرات در این روش به حداقل می رسد.


فلومتر التراسونیک